Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
Rüzgar Enerji Santrali Yangınları

ISPFIRE yangın söndürme modülleri rüzgar gülleri ağırlıklı olmak üzere rüzgar enerjisi santrallerindeki yangına müdahale için tasarlanmıştır. Enerji sektörü çok çeşitli zorluklarla karşı karşıyadır. Bu nedenle farklı kaynak arayışları tüm hızıyla devam etmektedir. Bunlardan biri de rüzgar enerji santralleri ve türevleridir. Ancak hızla yayılması beraberinde birtakım sorunları getirmiştir. Bu sorunlardan biri de yangınlara müdahalede hangi yöntemin kullanılması gerektiğinin cevaplanmasıdır.

 

Rüzgar Enerjisi Nedir?

Yenilenebilir ve doğada tükenmeyen kaynaklardan elektrik üretilmesidir. Bundan dolayı da rüzgar enerjisi sürdürülebilir ve değerli bir kaynak olarak kabul edilmektedir. Hava akımının oluşturduğu kinetik enerjinin rüzgar tribünü aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştüren bir sistemdir. Kısacası rüzgarın kuvvetinden yararlanarak ihtiyaç olan enerjinin karşılanmasıdır. Denizde ve karada konuşlu olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Yerden yüksek olması, karada ve denizde konuşlu olması nedeniyle bu sistemlerde yangın önemli bir konudur. ISPFIRE yangın söndürme modülleri de istenmeyen durumlarda söndürme işlemi için tasarlanmış bir üründür.

 

Rüzgar Enerjisini Korumak Neden Önemli? 

ISPFIRE yangın söndürme modülleri neden önemli sorusuna cevap vermeden önce birtakım konulara değinmek gerekmektedir. Rüzgar enerjisi, özellikle gülleri, kurulumu zor ve maliyetli sistemlerdir. Yapılan araştırmalarda ortalama 1.2 milyon euro maliyetinin olduğu vurgulanmaktadır. Yine yayınlanan bazı raporlarda dünya genelinde her yıl ortalama 120 rüzgar türbini yanmaktadır. Tasarım olarak çevresel etkenlere maruz kalmayacak şekilde üretilse de elektrik üretmeye devam ederken bazı etkilere maruz kalmaktadır. Bundan dolayı da sürekli olarak bakıma ve özel korumaya ihtiyaç duymaktadır. Ancak bu önlemlere karşı sorunlar yaşanmaya devam etmektedir. Bu sorunlar arasında yangın ikinci sırada yer almaktadır. ISPFIRE yangın söndürme modülleri de bu sorunları en aza indirmek için tasarlanmıştır